This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.
topics for term paper psychology essay sample types of essay with examples pdf finished research paper
Ta strona jest hostowana za darmo przez cba.pl. Jesteś jej właścicielem? Możesz usunąć tą wiadomość i otrzymać wiele dodatkowych możliwości, ulepszając hosting do PRO lub VIP za jedyne 5.83 zł!
Chcesz wesprzeć tę stronę? Kliknij tutaj i przekaż środki! Twoje pieniądze będą użyte do kupna dowolnych naszych usług, włączając w to usunięcie tej reklamy.

Moda na płyty winylowe

Płyty winylowe sklep

Początki płyty winylowej sięgają drugiej połowy lat 50 ubiegłego wieku. Wtedy to, rok po II wojnie Światowej, firma fonograficzna RCA Victor wypuściła pierwszy czarny krążek. Przypomnijmy, że pierwsze płyty były wytwarzane ze specjalnego materiału zwanego szelakiem. Charakteryzował się on pewnymi niedociągnięciami przez co wykonane z niego płyt bardzo trzeszczały. Przy oglądaniu starych nagrań filmowych można usłyszeć te charakterystyczne trzaski wydobywane z krążka wraz z muzyką. W końcu znaleziono inny materiał do produkcji płyt, który potrafił o wiele lepiej odwzorowywać dźwięk – bez zagłuszających trzasków. Mowa tu o żywicy winylowej.

pierwsze płyty winylowe

W 1948 roku wytwórnia Columbia wydała pierwszy album długogrający. Na każdej stronie krążku znalazło się ponad 20 minut muzyki. W porównaniu z wcześniejszymi 4 minutami był to niewątpliwie przełom, który miał ogromny wpływ na świat muzyki. Przez około 50 lat płyty winylowe podbijały rekordy popularności. Ich nakłady zaczęły się zmieniać wraz pojawianiem się na szeroka skalę nośników cyfrowych, jak płyta CD, a w końcu muzyki w postaci elektronicznych.

Poniższe nagranie pochodzi ze strony Youtube.com

Powrót płyt winylowych w XXI wikeu

Obecnie płyty winylowe znowu cieszą się drugą młodością. Ich nakład w 2017 roku jest znacznie większy niż poprzednich latach. Płyty winylowe kupowane są przede wszystkim przez melomanów i pasjonatów muzyki. Podkreślają oni, że jakość muzyki wydobywającej się z winylowego krążka jest wyjątkowa. Chodzi tu głównie o bas, który na krążku jest głębszy i wyraźniejszy. Wraz z renesansem płyt winylowych powstały nowe sklepy z płytami winylowymi, a także nowe wydawnictwa zaczęły wydawać na tym nośniku, co jeszcze niedawno było stosunkowo rzadko spotykane. Oczywiście moda na płyty winylowe nie mogła się obejść bez wpływu na mainstream. W Polsce takim dobitnym tego przykładem było pojawienie się płyt winylowych w jednym z najbardziej popularnym dyskoncie.

Podsumowanie

Miejmy nadzieję, że moda płyt winylowe się utrzyma, ponieważ zwiększa ona kulturę słuchania oraz sprawia, że muzycy mogą znacznie więcej zarobić, niż przy sprzedaży plików mp3 na wiodących portalach muzycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *