This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.
buy essay now check my paper apa format purdue apa sample paper how to create a thesis statement for an essay
Ta strona jest hostowana za darmo przez cba.pl. Jesteś jej właścicielem? Możesz usunąć tą wiadomość i otrzymać wiele dodatkowych możliwości, ulepszając hosting do PRO lub VIP za jedyne 5.83 zł!
Chcesz wesprzeć tę stronę? Kliknij tutaj i przekaż środki! Twoje pieniądze będą użyte do kupna dowolnych naszych usług, włączając w to usunięcie tej reklamy.

Rajdowa moda – czyli co ubiera kierowca rajdowy

odzież kierowcy rajdowego

Moda wkracza nie tylko w sferę prywatną, ale także pojawia się w wielu innych dziedzinach życia, czyli np. w sporcie – tak z przymrożeniem oka można powiedzieć o cały czas rozwijającej się branży odzieży dla sportowców. Różnica jest taka, że sportowy nie zakładają tego co jest w danej chwili modne, ale to co zapewnia im komfort, bezpieczeństwo oraz maksymalne osiągi sportowe. Dzisiaj przyjrzymy się modzie rajdowej – czyli opiszemy co zakłada na siebie profesjonalny kierowca rajdowy

Przede wszystkim kombinezon

kierowca rajdowy - ubiórKombinezon rajdowy jest wierzchnim elementem odzieży kierowcy i najbardziej widocznym zarazem. Zwykle jest wielokolorowy, bowiem naszyte są na nim logotypy sponsorów, dlatego nie aspekt wizualny jest w nich najważniejszy. Głównym zadaniem takiego kombinezonu jest zapewnianie po pierwsze wygody w pozycji siedzącej, za kierownica samochodu, ale także zapewnienie bezpieczeństwa. najlepsze kombinezony posiadają homologację FIA i uszyte są z niepalnych włókien, które zapewniają względne bezpieczeństwo kierowcy i pilota podczas pożaru w samochodzie.

Ochrona głowy – kask

Kask trudno nazwać elementem odzieży, ale jest niezbędny i stanowi jeden z elementów rajdowego „ubioru”. Nie trzeba się rozpisywać na temat kasków, każdy kierowca musi taki nosić, aby uchronić głowę przed uderzeniem o elementy samochodu lub przedmioty zewnętrzne podczas dużych wypadków.

Bielizna rajdowa

Bielizna kierowców rajdowych, czyli część ubioru, której nie widać, ale pełni bardzo ważną funkcję. na początku trzeba wyjaśnić, że kierowcy rajdowi pracują często w bardzo trudnych warunkach. Samochody rajdowe nie posiadają klimatyzacji, a rajdy w gorących klimatach są naprawdę wyniszczające dla organizmu. Dlatego kierowcy zakładają specjalną bieliznę, która zapewnia im dobrą wentylację i odprowadza wilgoć na zewnątrz. Istnieje także bielizna chłodząca wyposażona w specjalne kanały przewodzące płyn chłodzący. Często bielizna jest kompatybilna z konkretnym modelem kombinezonu. W skład bielizny składają się: skarpetki, bluzki, golfy, balaklawy, kalesony. Te także mogą być wykonane z włókien niepalnych aby zwiększyć bezpieczeństwo zawodników.

Buty kierowcy rajdowego

Kolejnym elementem są buty. Oczywiście są to specjalne buty dostosowane do warunków w jakich pracują kierowcy. Posiadają na podeszwie wzmocnienie w miejscu, którym naciska się na pedały. Ich wykonanie ma na celu zapewnić jak najwygodniejsza obsługę pojazdu.

Rękawiczki

Rękawiczki, choć małe to są także bardzo ważne dla kierowcy. pewny chwyt kierownicy, brak odcisków i obtarć podczas szybkiego i intensywnego kręcenia kierownicą, ochrona przed ogniem – to podstawowe funkcje rękawic. Rękawice tego typu są bardzo elastyczne aby nie krępowały ruchu palców i dłoni.

odzież kierowcy rajdowego

Ochraniacze

ochraniacze mają na celu osłonięcie i zabezpieczeni niektórych części ciała jak łokcie, kolana, żebra. Minimalizują skutki wypadków ograniczając urazy doznawane wśród zawodników.

Tak pokrótce wygląda podstawowe wyposażenie odzieżowe profesjonalnego kierowcy rajdowego. Podstawowym zadaniem całego omówionego wyposażenia jest jak zostało to omówione we wstępie, zapewnienie bezpieczeństwa, a także poprawienie możliwości prowadzenia samochodu. Elementy ubioru przeznaczone dla kierowców rajdowych są produktami specjalistycznymi, produkowanymi pod kątem indywidualnych zastosowań, dlatego maja swoją cenę. W dodatku część z nich przechodzi testy, które mają potwierdzić wysoka jakość. Odzież posiadająca specjalną homologację jest w niektórych zawodach obligatoryjna i stanowi tak naprawdę przepustkę do wzięcia udziału w rajdach. Przykłady takich homologowanych ubrań dla rajdowców można znaleźć w sklepie motorsport.2brally.pl. Jest to bogato wyposażony sklep w artykuły profesjonalne, ale także do zastosowań amatorskich czy półprofesjonalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *